44 JAV prezidentas ir jo gyvūnai

2016 metais, žurnalas „Science“ paskalbė sąrašą tų gyvūnų, kurie buvo pavadinti 44-tojo JAV prezidento garbei.

Na gi, na gi... Pamiklinkit savo smegenėles ir pamėginkite atspėti.  Kuris prezidentas buvo keturiasdešimt ketvirtasis Jungtinėse Amerikos Valstijose?

Savo kadenciją jau baigęs JAV prezidentas yra tikras taksonominis įkvėpimas! Jo vardu pavadintos net devynios gyvūnų rūšys!

Auburno universiteto mokslininkas Jasonas Bondas, naujai atrastoms vorų rūšims nusprendė duoti įžymybių vardus (plačiau apie šiuos įžymybių vardais pavadintus vorus, skaitykite kitame mūsų straipsnyje).  

Tai gi, pirmoje bei garbingoje, mūsų sąrašo vietoje puikuojasi Aptostichus barackobamai.  Šie vorai yra retai pastebimi, mat jie įsikūrę požeminiuose urvuose, lyg uždengtuose mažomis durelėmis. Tokias dureles voras pasidaro naudodamas dirvožemio, smėlio ir augalų bei šilko mišinius. Ši slėptuvė padeda vorui tykoti aukos ir likti nepastebėtam. „Manau, kad jo prezidentavimas vertas dėmesio. Jis buvo tikras valstybės veikėjas, susidūręs su juokinga opozicija.”, – laidai „ Wired “sakė Bondas. Bet to, Barakas Obama yra tikras vorų gerbėjas.

Na, o biologai Steve'as Laymanas  ir Richardas Maydenas , Barako Obamos vardą pritaikė dar kitaip: dėl gausaus dėmesio švariai energijai bei aplinkosaugai, JAV prezidentas sutapatintas su Smigiumi. Tai 45 milimetrų ilgio žuvis gyvenanti ilgiausioje Tenesio upėje. Mažytė žuvelė, pavadinta taip, dėl savo polinkio čiuožti šaltuose, skaidriuose vandenyse.


Prieš penkis milijonus metų po žemę klajojo visų vabzdžių košmaras - Obamadon gracilis arba kitaip dar vadinamas Obamadonas. Skamba grėsmingai, ar ne? Lyg koks drakonas skerdikas. Dėkui evoliucijai bei susiklosčiusioms aplinkybėms, šiuo metu visi vanzdžiai gali atsikvėpti ir nusiraminti. Šis siaubūnas jau senai išnykęs. Jo fosilija buvo aptikta 2012 metais Montanoje.  Mokslininkus sužavėjo išnykusio driežo dantys bei žandikaulis: jis lyg smulkintuvas, kuris maitojo visus vabzdžius be jokio pasigailėjimo. Anot mokslininkų, būtent šio driežo žandikaulis ir priminė jiems prezidento Obamos šypseną.


Ar jums teko kada girdėti apie plaukų kirmėles? Baisu būtų net pagalvoti, tiesa? Jau ūtėlės bei kitokie gyviai gyvenantys ant mūsų kūno yra baisu, o čia dar kirmėlės!!! Pasirodo, šeimininkų kūne, jos užauga iki 30 centimetrų ilgio! Tačiau dabar ir jūs galite ramiai atsikvėpti: šiomis plaukų kirmėlėmis gali užsikrėsti tik svirpliai! Nors geriau pagalvojus… Ar ne svirplius šiuo metu deda į maisto produktus???

2012 m. Kenijoje buvo aptikta afrikinių plaukuotųjų kirmėlių rūšis. Biologas Benas Haneltas atrado pirmąją partenogeninių plaukuotųjų kirmėlių rūšį – tai reiškia, kad parazitų patelės gali daugintis be vyriškos lyties pagalbos . Haneltas šias kirmėles pavadino Paragordius obamai. Barako Obamos garbei pavadinta dėl to, kad prezidento tėvas bei pamotė yra kilę iš Kenijos miestelio, esančio vos už 19 kilometrų nuo kirmėlių atradimo vietos.

B. Obamai tenka didelė garbė būti pavadintam ir antrojo parazito vardu - Baracktrema obamai.  Šie  parazitai yra ploni, kaip žmogaus plaukas ir gyvena vėžlių plaučiuose. Ten jie deda kiaušinius. Biologas Thomas Plattas, patikina, kad tai reiškia komplimentą Obamai, ir jokiais būdais ne įžeidimą. Baracktrema obamai jam priminė,  tiek ištverme, tiek sudėjimu bei ūgiu, poste sėdintį JAV prezidentą. Aukštas ir lieknas Obama, pasirodė tinkamiausias kandidatas renkant parazito pavadinimą.

2008 m. biologas Bretas Whitney iš Luizianos, tą dieną dirbo lauko darbus Amazonėje, kai staiga išgirdo dar negirdėtą paukščio giesmę. Išanalizavęs jo DNR, Whitney suprato, kad rado naują pūkinių paukščių rūšį. Šie paukščiai yra stori, pūkuoti bei išskirtinai didelėmis galvomis.  Dažniausiai jie gyvena pavieniui Amazonės medžių viršūnėse. Whitney šią paukščių rūšį pavadino Nystalus obamai . Prezidento Obamos įtaka žaliųjų technologijų bei saulės energijos plėtrai ir vėl susilaukė dėmesio bei padarė įspūdį šiam mokslininkui. Manoma, kad žalioji energija galėtų padėti išsaugoti tokias ekosistemas kaip N. Obamai.

Afrikos upelyje, Konge plaukioja dar viena Obamos vardu vadinama žuvis: Teleogramma obamaorum. 2011 metais, dėl vyravusios sausros, vandens lygis nukrito labai žemai, tokiu būdu tyrinėtojai bei mokslininkai galėjo ištirti gyvybę šioje srityje. Anot ichtiologės Melanie Stiassny, atrastą žuvį pasirinko pavadinti daugiskaita obamaorum. Šį kart garbė tenka ir prezidento žmonai. Michelle ir Barakas, glaudžiai bendradarbiavo su mokslo švietimu ir aplinkos apsauga Afrikoje.

Tuo metu, kuomet vyko įtempta Obamos prezidento rinkimų kampanija, 2007 m. Santa Rosa saloje prie Kalifornijos krantų, taip pat vyko ekologinis tyrimas, kurio metu aptikta Caloplaca obamae, oranžinė-raudonųjų kerpių rūšis - ugnikalnio kerpės. Tyrėjai surinko savo galutines kerpių kolekcijas tyrimams ir norėdami pagerbti bei  palaikyti Obamos pastangas puoselėti mokslą ir švietimą, šias kerpes pavadino Caloplaca obamae.

Biologas Richardas Pyle'as atrado įspūdingo grožio žuvį: tai, rožinės, mėlynos ir geltonos spalvos koralų rifų žuvis Tosanoides obama. Obama yra vienintelė žuvis, gyvenanti išskirtinai Papahānaumokuākea jūrų nacionaliniame saugomame rezervate, kurį prezidentas Obama išplėtė iki 1 508 870 kvadratinių kilometrų. Tai didžiausia ekologiškai saugoma vieta planetoje, kuri draudžia bet kokią komercinę veiklą: žvejybą ar giliavandenę kasybą. Tai gi, rodos šis JAV prezidentas tikrai nusipelnė mūsų pagarbos!

Pasidalinkite