Dėmėtasis eublefaras (Eublepharis macularius)

Šis gekonų šeimai priklausantis driežas yra nevisai tipiškas gekonas. Nors, kaip ir daugelis kitų rūšių atstovų, taip pat yra aktyvus naktį, tačiau jis nelaipioja sienomis ar stiklu, gyvena ant žemės. Aštrūs nagučiai leidžia kasti bei vikriai laipioti akmenuotais, nelygiais paviršiais, kokių pasitaiko jo gimtojoje pietryčių Azijoje esančiose akmenuotose dykumose ir laukymėse. Išvaizda taip pat yra išskirtinė: gelsvą kūną dengia tamsios dėmės, tad angliškai jis vadinamas leopardiniu gekonu. Kalbant apie leopardus, dėmėtasis eublefaras turi į katės panašius vertikalius vyzdžius bei gali markstytis! Regeneruojanti uodega kaupia riebalus, kurie nepalankiomis sąlygomis padeda driežui išgyventi, tad sveiko, geromis sąlygomis augančio individo uodega yra dailiai išpampusi.

Šis nedidelis (18-28 cm ilgio) gyvūnas yra gana lengvas auginti, tačiau, jei norima jį imti į rankas, svarbu tai daryti labai atsargiai, kad būtų išvengta augintinio praradimo ar sužalojimo jam iškritus: laikykite švelniai, bet tvirtai, neimkite už uodegos, stresuojančio gyvūno.

Auginti dėmėtuosius eublefarus galima stikliniuose ar plastikiniuose terariumuose. Kadangi jie nėra lipikai į aukštį, reikalinga erdvė lakstymui apačioje, tad pasirūpinkite didesnio ilgio, o ne aukščio namu. Vienam gekonui – dėl galimos agresijos patariama juos laikyti atskirai nuo kitų – reikėtų suteikti bent 57-75 l talpą (orientaciniai išmatavimai 75 x 30 x 30 cm), didesnis plotas suteiks daugiau komforto gyvūnui bei vietos tinkamai aplinkai sukurti. Jei augintinis nuolat bando lipti sienomis į viršų, gali būti, jog trūksta vietos, nepakanka stimuliacijos smalsumui patenkinti ar temperatūra yra per aukšta / žema. Temperatūrai matuoti galite naudoti hidrometrus-termometrus

Tinkamiausias substratas yra vidurių neužkemšantis. Tai gali būti popierius, šiurkščios tekstūros keramikinės, porcelianinės plytelės; iš bėdos – smulkiausias smėlis (stambesnis padidina riziką substratą galinčiam ragauti driežui). Vanduo stabiliame dubenėlyje, į kurį gekonas galėtų lengvai įlipti ir išlipti, turėtų būti keičiamas šviežiu kasdien; tuo pačiu reikėtų ir išvalyti matomas išmatas. Visą terariumą, kartu su dekoracijomis, išvalyti ir sterilizuoti netoksišku dezinfekatoriumi reikia kas 2-3 savaites.

Drėgmė neturi būti aukšta, reguliariai purkšdami vandenį (ne ant gyvūnų!) palaikykite ją 50-70 % lygyje.

Gerai savijautai palaikyti reikalingas 27-32 °C gradientas (temperatūra naktį gali nežymiai pakristi). Kad augintinis jaustųsi saugiai, o termoreguliacija galėtų vykti efektyviai, reikalingos trys slėptuvės: po vieną šilčiausioje ir vėsiausioje aptvaro vietose, bei ne karščiausioje zonoje esanti drėgna slėptuvė. Didesnė nei likusioje erdvėje esanti drėgmė padės driežui maždaug kas 3-6 savaites sklandžiai pakeisti odą.

Šildymui puikiai tiks vienoje talpos pusėje naudojamas šildymo kabelis. Nedidelio galingumo lemputė gali būti naudojama 12 val. per parą.

Vabzdžiaėdžius gekonus maitinkite kas antrą dieną įvairiais tinkamo dydžio vabzdžiais: svirpliais, mažais žiogais, didžiojo milčiaus lervomis ir pan. Duokite po 5-6 vabzdžius. Kas antrą kartą (jaunikliams kaskart) maistą pabarstykite kalcio ir vit. D3 papildu.

Tinkamai prižiūrimas dėmėtasis eublefaras gali gyventi ir džiuginti šeimininką 10-15 metų.

Pasidalinkite