Didysis Afrikos Maldininkas (Sphodromantis)

Tai bene populiariausia Maldininkų rūšis laikoma nelaisvėje. Dėl savo didelių dydžių ir ryškios spalvos Afrikiniai Maldininkai yra itin mėgiami egzotinių gyvūnų mylėtojų tarpe. Tad, kuo ypatingi  šie gyvūnėliai, ko iš jų galime tikėtis ,kokiomis sąlygomis geriausia juos laikyti, kuo maitinti – visa tai ir pamėginsime aptarti.

Viena iš įsūdingiausių Afrikinių Maldininkų savybių – seksualinis kanibalizmas. Neretam iš mūsų tai kelia nuostabą , pasibaisėjimą, o kažkam ir susižavėjimą. Kaip ten bebūtų, tai išties nėra įprasta net gyvūnų tarpe. Iš esmės, Didieji Afrikos Maldininkai yra gana agresyvi rūšis. Patelė prieš poravimąsi nukanda patinėliui galvą tokiu būdu sukeldama jam susijaudinimą, o šis tuomet ją apvaisina. Tikriausiai nereikia sakyti, kad patinėlio likimas po visko yra liūdnas ir daug nežadantis… 

Vyrai, džiaukitės, kad negimėte Maldininkais – nuo šių vabzdžių patelių jūsų ir maldos neišgelbėtų. Tačiau tai gamta, kurioje niekas nevyksta veltui. Patinėlis pasiaukoja dėl ateities palikuonių – žuvusį jo kūną apvaisinta patelė gali suėsti ir tokiu būdu iššsaugoti savo ir kiaušinėlių gyvybes, nes jai nereikės ilgą laiką eiti ieškoti grobio.

Išvaizda. Didieji Afrikos Maldininkai paprastai būna žalios spalvos, tiesa, kartais galima rasti ir gelsvai žalių ar rudos spalvos individų. Patelės užauga iki 8 cm, o patinėliai tik iki 6 – 7 cm ūgio. Vyriškos lyties Sphodromančiai taip pat būna plonesni, lengvesni ir turi sąlyginai ilgesnius sparnus, nei jų pilvas. Patelės gi - stambesnės, sunkesnės, platesniais sparnais, kurie tęsiasi iki pat pilvo galo. Ant sparnų rasime po mažą gelsvą taškelį, kurie susijungus abiems sparnams tampa panašūs į dvi akis.

Elgesys .  Paprastai agresyviai ir aktyviai persekioja grobį, savo aukų negaili ir dažniausiai ėda jas gyvas . Išties nepavydėtina mirtis laukia tų, kurie papuola į Didžiųjų Afrikos Maldininkų „rankas“. Patelės gali sudoroti ir už save didesnę auką, pvz. nedidelį driežiuką. Pajutęs grėsmę, Sphodromantis pakelia sparnus ir judina priekines kojas į šonus taip parodydamas geltonos spalvos sritis esančias ant vidinės sparnų dalies ( prieš tai minėtosios „akys“). 

Laikymo sąlygos. Afrikiniai Maldininkai nėra lepūs ir prisitaiko prie įvairių laikymo sąlygų. Dėl kompaktiško dydžio, juos patogu laikyti namuose. Stebėtinai lengvai ir veisiami, nors norint, kad patelė padėtų ootheca (kiaušinėlius), ją gali tekti apvaisinti su daugiau nei vienu patinuku. Taigi, gana paprastas veisimas daro šią rūšį viena iš labiausiai paplitusių tarp tų, kurias galima rasti prekyboje, taip pat, prieinamiausia kaina. 

Neseniai išsiperėję Afrikinio Maldininko jaunikliai pradžioje gana neblogai tarpusavyje sugyvena,  tačiau praėjus kelioms savaitėms jie gali imti ėsti vienas kitą, tad šiuos gyvūnėlius visuomet derėtų laikyti atskirai, kad būtų išvengta kanibalizmo. Todėl, jei nutarsite įsigyti daugiau nei vieną Sphodromantį, kiekvienam iš jų teks įsigyti po atskirą terariumą. Kitas niuansas – praktiškai visų rūšių Maldininkai yra trumpaamžiai (suaugę gyvena vos kelis mėnesius), tad prasminga vienu metu įsigyti jų daugiau - taip padidinsite šansus sukurti veisimui tinkamą porą.

Konkretus Didžiųjų Afrikos Maldininkų laikymas terariume priklausys nuo jūsų įsigyto šio vabzdžio dydžio. Jauniklius geriausia laikyti mažose stiklo ar skaidresnio plastiko tarose. Maldininkui augant atitinkamai turėtų augti ir jo būstas. Didesnius Afrikinius Maldininkus patogiausia prižiūrėti jiems skirtuose terariumuose, kurie turėtų būti bent 3 kartus ilgesni už gyvūno ilgį ir bent 2 kartus didesni už jį patį. Suaugusiam vabzdžiui reikalingas vertikalaus tipo terariumas  - 24 cm aukščio ir 16 cm pločio. Tinkami matmenys 30x20x30 – tokio dydžio patalpoje atsiranda vietos ir gyviems ar dirbtiniams augalams, šakelėms, medžių lapams ir pan, kurie reikalingi siekiant sukurti kuo panašesnę į natūralią Maldininkų gyvenamos vietos aplinką.  Tai estetiškas ir patrauklus būdas laikyti Didžiuosius Afrikos Maldininkus namuose. 

Ideali laikymo temperatūra yra apie 25°C, tačiau 21 – 30 °C laipsnių temperatūra taip pat yra tinkama. Tiesa, nakčiai ją reikėtų sumažinti iki 17 °CŠiam reikalui puikiai tiks 15w šildymo kabelis

Didesnių reikalavimų oro drėgnumo palaikymui Maldininkai neturi, tačiau svarbu juos bent 2 kartus per savaitę apipurkšti vandeniu – tokiu būdų šie padarėliai numalšina troškulį. Tikslinė oro drėgmė turėtų būti apie 50%. 

Maitinimas. Pagrindinis raciono ingridientas – įvairūs smulkūs vabzdžiai. Grobis turėtų būti proporcingas Maldininko dydžiui. Jauniklių maitinimui puikiai tinka neskraidančios drozofilos , na, o suaugusius Didžiuosius Afrikos Maldininkus pamalonins smulkūs svirpliai ar tarakonai .


Pasidalinkite