Didysis paukštėda (Theraposa blondi)

Didysis paukštėda (Theraposa blondi)

Theraposa Blondi– vienas didžiausių pasaulio vorų, priklausantis Theraphosidae šeimai. Būtent dėl įspūdingo dydžio jį galima aptikti beveik visose didesnėse vorų augintojų kolekcijose. Deja, jų veisimas yra gana sudėtingas , tad dauguma prekyvietėse parduodamų vorų yra sugauti laisvėje. Didyjį Paukštėdą nėra sunku atskirti nuo kitų vorų, nes jis itin įsimenantis – didelis, greitas ir piktas, tad su juo geriau nejuokauti ir į rankas neimti. Theraposa blondi – agresyvus voras, ir suerzintas gali pulti.
Paplitimas.

Theraposa blondi gyvena Pietų Amerikos šiaurės rytuose, Suriname, Brazilijoje, Gajanoje ir Venesueloje.

Išvaizda.

Didysis Paukštėda atskiriamas pagal plačią galvakrūtinę, storas kojas ir didelį pilvą.  Tai kavos spalvos, žeminio tipo sunkiasvoris voras, kasantis urvus drėgnuose Pietų Amerikos tropikų miškuose.
Patelės ir patinai išoriškai gana panašūs, tačiau subrendęs patinėlis turi ilgesnes kojas ir lieknesnį kūną. Theraposa Blondi gali išgyventi iki 10 metų amžiaus (patelės gyvena ilgiau už patinėlius).

Elgesena.

Didyjį Paukštėdą  terariume rekomenduojama laikyti vieną dėl jau minėto jo aršaus ir agresyvaus būdo. Tai greitas ir nervingas voras, be to, išsigandęs jis gali skleisti į šnypštimą panašų garsą, kurį sukelia trindamas kojų plaukelius. Garsas labai stiprus – jį girdėti galite net būdami už 4,5 metrųJei Theraposa Blondi sunervinsite ar išgąsdinsite, jis spardydamas nuo pilvuko plaukelius bandys jums įgelti. Dėl šios priežasties voro jokiu būdu nederėtų imti į rankas, na, nebent mėgstate aštrius pojūčius. Šio Paukštėdos pilvo plaukeliai yra vieni labiausiai alergizuojančių, o jo įkandimas gali turėti itin skaudžių pasekmių (priklausomai nuo ilčių dydžio). Vis tik, kartais šį vorą teks perkelti į kitą vietą (pvz. valant terariumą), tad tokiu atveju rekomenduojama naudoti teptuką ar kitą panašų įrankį, tačiau rankomis jokiais būdais jo nelieskite.

Maitinimas.

Didžiąją nelaisvėje auginamų Paukštėdų mitybos raciono dalį sudaro maži gyvi peliukai, tačiau patartina  juos šerti kuo įvairesniu maistu – suaugę svirpliai, žiogai, juodvabaliai ir jų lervos ar net mažos varlytės tikrai patiks jūsų piktajam draugui. Tokia dieta labiau primena natūralią voro gyvenseną ir padeda palaikyti geresnę jo sveikatą.

Laikymo sąlygos.

 Theraposa blondi yra itin didelis voras, tad natūralu, jog jam reikės ir gana didelio terariumo. Suaugusiam Paukštėdai rekomenduojama naudoti bent 60 - 70 litrų tūrio terariumą .Būsto aukštis nėra labai svarbus. Kadangi šis voras mėgsta rausti urvus – storas substrato sluoksnis yra būtinas. Geriausiai tam tinka kokoso durpės.Didieji Paukštėdos mėgsta kapstyti žemę, todėl substrato reikėtų dėti kuo daugiau ir stengtis palaikyti jo drėgmę. Voro slėptuvės įrengimui puikiai tiks medžio žievė , didesnis kokoso kevalas  ar nedidelis gėlės vazonas. 

Gamtoje Theraposa blondi gyvena tropiniuose miškuose, tad nelaisvėje geriausia juos laikyti palaikant 70 – 90 % drėgmės lygį , kurį pasieksite purkšdami terariumą vandeniu 2 – 3 kartus per savaitę. Taip pat, Paukštėdos būste turėtų visada stovėti negilus indelis su vandeniu – tai taip pat padės palaikyti didesnį drėgmės lygį terariume. . Optimali drėgmė priklausomai nuo voro amžiaus, sezono, temperatūros  turėtu nenukristi žemiau 70% , o  pakilti ne daugiau 90%.
Optimali oro temperatūra dienos metu terariume turėtų svyruoti nuo 28°C - 33° C, o naktį patartina ją sumažinti iki 22° C- 25° C. Theraposa blondi galima stebėti medžiojantį naktį, apšvietus jį raudona lempute.


Veisimas.

 Theraposa blondi nelaisvėje veisiami labai retai. Dažniausiai jų augintojai laiko po vieną vorą, kurį įsigijo pardavimų vietose dar visai mažiuką. Patelės ir patinukai poravimosi tikslais suvedami gana retai , vis tik yra keletas šių vorų entuziastų , kurie ryžtasi dauginti Didžiuosius Paukštėdas.

Suaugę patinai, kitaip nei patelės, yra smulkesni ir neturi tibialinių kablių. Norint, kad poravimasis vyktų sklandžiai, patelę rekomenduojama patalpinti į didelį terariumą su storu substrato sluoksniu. Gera patelės slėptuvė – pirmas žingsnis į sėkmingą poravimąsi, tad galite pagelbėti jai ją išsirausti. Sekantis žingsnis – patino patalpinimas į patelės teritoriją( po to, kai jis nupins spermos voratinklį savo terariume).
Vis tik, net tinkamas visų veiksmų atlikimas negarantuoja sėkmingo susiporavimos, nes šių Paukštėdų agresyvus charakteris yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl jie retai veisiami nelaisvėje.
Jei poravimasis įvyko sėkmingai, apvaisintą patelę reiktų maitinti kuo sočiau ir įvairiau. Theraposa blondi padeda vidutiniškai 50 kiaušinėlių, iš kurių po 6-7 savaičių išsirita maži voriukai, kurie gyvena lizde iki pirmo nėrimosi. Vėliau jie paliekami savarankiškam gyvenimui.

Pasidalinkite