Ežys (lot. Erinaceus)

Šį kartą papasakosime jums apie ežius, kurie šioje planetoje gyvena jau 15 milijonų metų!
 
Greičiausiai pagalvosite: nėra čia ką pasakoti, ežys yra ežys ir nieko ypatingo ar naujo apie jį papasakoti jau nebeįmanoma. Na, pabandykime laimę! Duosime jums galimybę pasitikrinti savo žinias apie šį, visiems gerai žinomą, legendomis bei pasakomis apipintą gyvūną!
Pradžiai pagalvokite, kaip dažnai Lietuvoje sutinkate ežį? Kaip elgiatės jį sutikę? Kokiu paros metu įvyksta susitikimas su “Spygliumi”? Ar žinojote, kad šių dyglių jis turi apie 10 tūkstančių, o atsinaujina jie, tik, kas trys metai? Ar ežys turi uodegą? Pasirodo, kad taip, uodegą jis turi, tačiau ji tokia mažytė, vos pastebima.
 
Mūsų šalyje gyvena baltakrūtis ežys (Erinaceus concolor), bei paprastasis ežys (Erinaceus europaeus). Abi šios ežių rūšys labai panašios savo išvaizda, nors paprastasis ežys sutinkamas rečiau.
 

Galite rasti daug informacijos apie tai, kad nerekomenduojama imti ežių į rankas. Ar žinote kodėl??? Bėgiodami aukštoje žolėje ežiai dažnai susitinka su bjauriausiu kraujasiurbiu monstru. TAIP, tai kraujo ištroškusi, negailestinga erkė! Kaip žinia, erkės plačiai išnešioja encefalitą bei kitas pavojingas ligas, dėl to stenkitės būti atidūs imdami ežiuką į rankas. Ežiai dažnai gyvena netoli žmogaus, dėl to šiuolaikiniame šiukšlinam pasaulyje šie gyvūnėliai prisitaikė labai gudriai: Tam, kad atsikratytų prisisiurbusių erkių, ežiai išsivolioja toje vietoje kur randa cigarečių nuorūkų, mat tabako kvapas atbaido kraujasiurbius parazitus.

 
Įdomus faktas: ežio ir gyvatės akistata gali pasibaigti labai netikėtai, mat, per spyglių kiekį bei tankumą, gyvatė nesugeba ežiui suleisti savo ilčių. Na, net jeigu gyvatei ir pavyktų, kažkokiu stebuklingu būdu, suleisti ežiui nuodų, vis vien naudos iš to nebus. Gyvatei teks kuo greičiau trauktis iš įvykio vietos. Ežys yra atsparus nuodams ir su mielu noru sukrims šią sultingą šliaužiojančią mėsytę. Įdomu ir tai, kad ežio neveikia ir kiti stiprūs nuodai. Galimai dėl to ežiai, kaip ir tarakonai, dar ilgai gyvens šioje žemėje.

 
Mitas ar tiesa? Kaip manote, ar ežiai valgo peles? O ar nešioja obuolius, grybus arba uogas ant savo spyglių, kaip kad rodoma pasakose ir senuose filmukuose?

 
Riebios ir gardžios pelytės jis tikrai neatsisakytų, tik bėda, kad pagal savo bėgimo greitį vargu ar pagautų. O ežiuko spygliai yra per daug tankūs, kad pavyktu užmauti obuolį, na ir susiriest jam šitaip nepavyktų, na ir, kaip žinia, ežiai mėgsta MĖSĄ!

Tikriausiai jau pastebėjote, kad savo straipsniuose mes mėgstame jums papasakoti daugiau nei tik sausi faktai. Visus vegetarus bei veganus PERSPĖJAME: tekste bus Ežiogastronominio teksto!

Kaikuriose tautose ežiai yra labai populiarus maisto šaltinis. Ežiukai buvo valgomi net Senovės Egipte! Romos imperijoje, ilgi ežio dygliai buvo naudojami avies kailiui iššukuoti. Pavartę vėlyvųjų viduramžių receptų knygas, rasite patiekalų iš ežiuko mėsos.

 
Ežiukais, net ir dabar prekiaujama visoje Eurazijoje bei Afrikoje. Juos dažnai naudoja tradicinėje medicinoje bei magijos ir raganavimo ritualuose. Artimuosiuose Rytuose, ypač tarp beduinų, ežiuko mėsa laikoma vaistiniu preparatu ir manoma, kad ji gydo reumatą ir artritą. Taip pat, teigiama, kad ežio mėsa gydo įvairias ligas bei sutrikimus nuo tuberkuliozės iki impotencijos.  

Maroke apdegusios ežio odos ar šerių dūmų įkvėpimas yra tariamas vaistas nuo karščiavimo, vyrų impotencijos ir šlapimo takų ligų. Gyvūno kraujas parduodamas kaip vaistas nuo grybelio, įtrūkusios odos ir karpų.

Romų tautos žmonės vis dar valgo ežiukus, virtus arba keptus, o kraują ir riebalus, taip pat naudoja dėl tariamos gydomosios vertės.  

1981 m. Britų muitininkas Philipas Lewisas sukūrė ežiuko skonio traškučių liniją, kurios skonis, matyt, buvo pagrįstas kvapiosiomis medžiagomis, kurias romai naudojo kepdami ežiukus.


2006 metais Mc’donalds restoranas buvo apkaltintas prisidėjus prie tūkstančių ežių mirčių. Taip nutiko dėl to, kad tuo metu, visų labai mėgstamų ledų Mc’flury indelis buvo siauresne skylute. Kaip vėliau paiaškėjo, ežiukai įlysdavo pro ta skylutę išlaižyti gardžių ledų likučių ir užstrigdavo, be galimybės išlysti. Tačiau tais pačiais metais, protestų bei oficialių raštų dėka, Mc’flury ledų indelis buvo pakeistas į saugesnį.

 
Pastaruoju ežiukų auginimas namuose tapo labai populiarus. Šie gyvūnėliai puikiai sutaria su kitais naminiais augintiniais: su katėmis, šunimis ir t.t. Beto jie puikiai pasiduoda dresūrai, gali įsiminti net kelias komandas. Įdomu tai, kad ištyrus ežiuko smegenis buvo atrasta, kad jos yra lygaus paviršiaus ir labai mažytės. Ežys kvailesnis net ir už pelę, tačiau puiki uoslė bet greita reakcija jiems padeda lengviau susivokti.

Pasidalinkite