Gigantiškas Afrikos šimtakojis (Archispirostreptus gigas)

Įsivaizduokite priešistorinę mūsų žemę, prieš maždaug 541 miln. metų: gyvybė dar tik formuojasi, bando prisitaikyti prie aplinkos. Veiksmas vyksta Paleozojaus epochoje (gr.παλαιός = palaios 'senoji gyvybė'). Šis periodas truko beveik 300 mln metų. Jame buvo 6 mažesni periodai: Kambras, Ordvikas, Silūras, Devonas, Karbonas bei Permas.  

Tai gi, pirmajame kambro periode atsirado skeletinių bestuburių , Ordvike suvešėjo sausumos augalija bei senieji paparčiai. Pirmosios žuvys pasirodė ordovike, o silūre bei perme išropojo pirmieji ropliai. Na, kadangi mūsų straipsnio herojus yra Archispirostreptus gigas - milžiniškas Afrikos šimtakojis ,paminėkime ir jo protėvius, kurie pirmą kartą pasirodė Silūro laikotarpiu ir yra vieni seniausių žinomų sausumos gyvūnų žemėje.  Kai kurios seniausios šimtakojų fosilijos yra tikriausias įrodymas, kad tuo periodu šimtakojai buvo bene didžiausi sausumos bestuburiai, kurių ilgis siekė mažiausiai 2 metrus. Ilgiausiai išlikusi rūšis yra mūsų nuostabusis milžiniškas Afrikos šimtakojis.


Kaip žinia, mūsų planeta ne kartą buvo niokota įvairių stichinių nelaimių, tačiau, tai kas įvyko Paleozojaus epochos pabaigoje buvo viena didžiausių biosferos katastrofų Žemės istorijoje! Sunaikinta viskas, kas buvo žemės paviršiuje! Atrodo, lyg istorija iš Nostradamo pranašysčių, tačiau tai Permo-triaso masinio rūšių išnykimo istorija. Tikslios katastrofos priežastys nežinomos, bet tai galėjo būti meteorito smūgis į žemę, taip pat stipriai suaktyvėjusi ugnikalnių veikla, kritiškai pakilęs jūros lygis, staigus metanhidratų išsiskyrimas arba deguonies kiekio sumažėjimas jūros dugne, rūgštūs lietūs, Pangėjos skilimas, o gal net visų šių įvykių kombinacija viename. Jūs tik įsivaizduokite, kokia stipri ir prisitaikiusi buvo šimtakojų rūšis, jog išliko net iki šių dienų!

Turėdami galimybę pamatyti ar net palaikyti šį šimtakojį, įvertinkite bei pagerbkite jo didžią priešistorę!

Šimtakojų yra kelios labai tarpusavyje panašios rūšys:  "millipedai" ir "centipedai". Iš pažiūros jie turi daug panašumų, pvz.: ilgi, kelių segmentų kūnai, daug kojų, viena pora antenų ir poanteniniai organai . Tačiau skirtumai bei skirtinga evoliucijos istorija aiškiau nubrėžia ribas. Vien tik galva parodo skirtumus: millipedai turi trumpas antenas, skirtas naviguoti po substratą, porą tvirtų apatinių bei porą viršutinių žandikaulių, sujungtų su burna; Centipedai, savo ruožtu, turi ilgesnes antenas, porą mažų apatinių žandikaulių bei dvi poras viršutinių žandikaulių. Pagrindinis skirtumas tas, kad centipede  yra nuodingi ir gali sukelti skausmingus įgėlimu, sušvirkščiant nuodus per žnyples primenančius išsikišimus. Paveikslėlyje galite matyti, kad millipedai iš vieno kūno segmento turi po dvi poras kojų, tuo tarpu centipidai tik po vieną.

  


Archispirostreptus gigas gali užaugti iki 33,5 centimetro ilgio ir 67 milimetrų apimties. Jis turi maždaug 256 kojas, tačiau kojų skaičius kinta priklausomai nuo gyvenimo bei amžiaus sąlygų.

Tai plačiai paplitusi rūšis Rytų Afrikos žemumose, nuo Mozambiko iki Kenijos. Daugiausia gyvena miškuose , bet taip pat galima rasti ir pakrantėse , kuriose yra bent keli medžiai.

Apskritai milžiniškų šimtakojų gyvenimo trukmė yra apie 7–10 metų. Milžiniški šimtakojai turi du pagrindinius gynybos būdus, pajutę grėsmę jie susisuka į tankią spiralę, atidengdami tik kietą egzoskeletą, taip pat iš kūno porų išskiria ir dirginantį skystį. Šis skystis žmonėms nėra labai pavojingas, bet gali būti kenksmingas patekęs į akis ar burną. Įsitikinkite, kad po kontakto su šiuo šimtakoju gerai išsiplovėte rankas su muilu.


Jeigu jau auginate šį afrikinį gigantą, tai turėjote pastebėti ant jo kūnelio, tarp segmentų apsigyvenusias itin mažas erkutes. Nėra ko nerimauti, šios erkutės gyvena taikioje simbiozėje su šimtakoju. Jos nuvalgo ir tuo pačiu išvalo šimtakojo kūną nuo mikrobų, pelėsio ir kitų nereikalingų mikroorganizmų.  Kitaip tariant, šimtakojis įkėlė skelbimą: Ieškau valytojų už nemokamą apgyvendinimą bei apsaugą!!!  Ekrės, kaip mat pasirašė šiai avantiūrai, juk tai nemokamas apgyvendinimas su maitinimu. Liukso klasė, viskas įskaičiuota.

Jeigu šimtakojo dar neturite, tačiau norėtumėte įsigyti ir auginti, štai jums keletas patarimų pasiruošimui:

  • Jums reikės terariumo
  • Substrato, kuriame šimtakojai ne tik gyvena bet ir juo maitinasi. Substrate gausu mineralų, vitaminų bei kitų elementų. Substrato turi būti pakankai daug, kad šimtakojis turėtų galimybę pasikasti giliau ir ten maloniai lindėti.
  • Smulkių šakelių bei sausų lapų. Šimtakojis tikrai apsidžiaugs jei savo terariumo interjere turės kokį didesnį akmenį ar šaką.
  • Vandens purškiklis, pastoviam substrato drėgnumui palaikyti.
  • Pasirinktą šildymo būdą
  • Maistas: agurkas, žuvų bei jūros gėrybių milteliai.

Pasidalinkite