Krokodilinis tritonas (Tylototriton verrucosus)

Sinonimai: krokodilinis tritonas, Himalajų salamandra, raudonasis gumbuotasis tritonas.

Kilmė: Kinija, Indija, Nepalas, Mianmaras, Tailandas ir Vietnamas.

Laikymo sąlygos: 

jei temperatūra nuolat išlaikoma virš 18 laipsnių šilumos, tuomet galima tritonus auginti tik akvariumo sąlygomis. Porelei tritonų rekomenduojama minimaliai 67 litrų talpos akvariumas. Vandens gylis nėra svarbu, tačiau 12 - 15 cm būtų idealus. Taip laikant gerai būtų įrengti didelę salelę, jei jie norėtų trumpam išlipti iš vandens. Jeigu tritonai dažnai išlipa iš vandens, jiems derėtų įrengti pusiau vandens (50%) ir pusiau sausumos(50%) terariumą. Tokiu atveju reikia pasirūpinti, kad gyvūnas laisvai galėtų įlipti ir išlipti iš vandens.

Šiems gyvūnams labiausiai tinka 15 - 18 laipsnių temperatūra žiemos metu ir maždaug iki 25 laipsnių vasaros metu. Jie nėra itin lepūs, tad toleruos keletą dienų kiek aukštesnę ar žemesnę temperatūrą. Vandens filtravimas ilgiau išlaikys švarų vandenį, tačiau filtro srovė neturėtų būti itin didelė. Augalai taip pat gali būti auginami, tritonai jų nelies, o tik mėgausis jų draugija, turės kur pasislėpti. Apšvietimas gali būti, tačiau nėra būtinas. Vanduo turi būti švarus, kad gyvūnai jaustųsi komfortiškai, nuolat pašalinami nesuėsto maisto likučiai. Reguliariai reikėtų jį atšviežinti, pakeičiant 20 - 30 % vandens dviejų savaičių bėgyje. Vandeniui iš krano gali būti naudojamas neutralizatorius, kad pašalintų chlorą ar metalus.

Mityba:

Tritonai dažniausiai apetitu nesiskundžia. Jų racioną sudaro sliekai, tubifeksas (gyvi ar šaldyti), uodo trūklio lervos, vėžiagyviai (krevetės), mėsos gabalėliai (vengti sūdytos ir jūrų žuvies), jaučio širdies gabaliukai ar kita liesa mėsa. Tritonai pasižymi gera uosle, tad suranda maistą visiškoje tamsoje. Kuo šilčiau jie laikomi, tuo reguliariau turi būti maitinami. Jei maisto nesuėda per 15 minučių, maisto likučius reikia pašalinti. Vasaros metu patariama tritonus maitinti du kartus per savaitę, žiemą galima maitinti rečiau. Reikia paminėti, kad patelės agresyvesnės nei patinai ir gali suėsti daugiau maisto, tad reikėtų stebėti, ar patinėliai gauna pakankamai maisto.

Veisimas: 

Tritonai subręsta per pirmuosius metus, kai pasiekia maždaug 13 cm kūno ilgį. Patinai būna kiek didesni. Patinėliai truputį šviesesni nei patelės , bet tai nėra esminis bruožas, norint atskirti lytį. Patinų kloaka žymiai ryškesnė nei patelių. Ne veisimosi metu patinų kloaka ilgesnė nei patelių ir patinų uodegos pelekas aukštesnis nei pas pateles.

Poravimąsi aktyvina vandens atšviežinimas ir temperatūros pakilimas nuo 18 iki 22 - 25 laipsnių šilumos. Taip pat gali paskatinti poruotis ir natūralus apšvietimas, kai gyvūnams tenka daugiau natūralios šviesos. Natūraliai tai dažniausiai įvyksta pavasarį. Piršlybos prasideda dažniausiai naktį taip vadinamu patinėlių šokiu, kurio metu jie padeda spermatoforus. Vėliau juos patelė susirenka į kloaką. Kiaušinėlių dėtis prasideda maždaug po 36 valandų. Nelaisvėje patelės gali padėti nuo 30 iki 150 ar daugiau kiaušinėlių. Iš kiaušinėlių lervutės prie 25 laipsnių temperatūros išsirita po 10-12 dienų. Ką tik išsiritusių lervučių kūno ilgis 8 - 9 mm ir jos pradeda maitintis tik po kelių dienų po išsiritimo, kadangi pradžioje virškina trynio likučius (matosi kreminės spalvos masė pilvo srityje). Lervutės gerai jaučiasi 20 - 27 laipsnių temperatūroje. Pirmasis maistas lervutėms gali būti gyvos dafnijos, smulkios gyvos uodo trūklio lervos, mažytės krevetės. Matamorfozuoja maždaug 5 - 7 cm ilgio, nors gali metamorfozė įvykti anksčiau arba vėliau. Taip pat pasitaiko individų, kurie nepereina metamorfozės, kol nesulaukia lytinės brandos. Tuo metu jų kūno ilgis būna 12 cm ir daugiau.

Pasidalinkite