Plyšinis kampavoris (Tegenaria atrica)

(Agelenidae) šeimos, kampavorių (Tegenaria) genties voras.

Pirmą kartą Tegenaria actrica aprašė C.L.Koch 1843 m. Yra išskiriamos penkios Kampavorių (Tegenaria) rūšys, dar kitaip vadinamų naminių vorų :

  • Tegeneria domestica - kūno dydis apie 10mm
  • Tegenaria atrica- kūno dydis apie 18mm
  • Tegeneria gigantea - kūno dydis apie 18mm
  • Tegeneria parietina -  kūno dydis apie 20mm
  • Tegeneria saeva- kūno dydis apie 18mm

Bet  2013 m. A.Bolzerno su kitais mokslininkais paskelbė eilę tyrinėjimų ir  visus Kampavorius pavadino vienu pavadinimu ERATIGENA ATRICA.

Plyšinis kampavoris yra paplitęs Europoje, Mažojoje  Azijoje, Kaukaze, Šiaurės Afrikoje. Introdukuotas (lot. introductio — įvedimas, perkėlimas augalų, gyvūnų  rūšių ir veislių į vietas, kuriose anksčiau jie neaugo) Šiaurės Amerikoje.  Lietuvoje retas svečias, bet jau pasirodantis. Galima juos aptikti rūsiuose, voniose, sandėliukuose – ten ,kur tamsu bei  drėgna.

Įdomu tai, kad Amerikoje jis atsirado 20 amžiaus, antroje pusėje . Amerikiečiai šį vorą vadina Voru valkata.

Yra žinoma, jog jie nenuodingi, greiti ir pakankamai greitai užauga. Plyšinio kampavorio patelės kūno  dydis gali būti 11-18 mm, o patinai turi mažesnį kūnelį, bet ilgesnes kojas.

Patinas  Patelė

                                 

Kūnas abiejų būna juodos, rudos ar  gelsvai rudos spalvos.

Turi  aštuonias akis.Žiūrint į vorą iš priekio ,akys yra dviejose horizantaliose eilutėse,vienodo dydžio.

Turi labai ilgas ir vidutinio storumo kojas (  patinų jos yra ilgesnės už patelių). Jeigu atidžiau į jas pažiūrėsime, tai pamatysime plaukelius – lyg storus juodus spyglius. Dar įdomu tai,kad ant kiekvienos kojos yra po tris nagus,kitaip vadinamus „Čiurnos nagais“.Kojų spalva nesiskiria nuo kūno spalvos.

Galvakrūtinė yra kriaušės formos – rudos, tamsiai rudos spalvos, su juodais ornamentais.Pilvukas ovalios formos, turintis V raidės formos raštą.

Voro tinklas susideda iš vamzdelio formos slėptuvės ir plokščios gaudymo srities, kurioje susipainioja vabzdžiai. Štai čia vorai  ir praleidžia daugiausia savo laiko.

Kokoną patelė dažniausiai pakabina šalia tinklo. Jis yra rutulio ar lęšio formos ir yra užmaskuojamas.

Mokslininkai savo tyrinėjimais įrodė tai,kad nors ir įkąstų naminis voras, jokio nuodų poveikio organizmui nebūtų. Per tyrinėjimus reikia daug kantrybės ir išmaningumo,kad voras įkastų nepažeisdamas savęs. Taip ,kad mums jokio pavojaus nesukelia.

Pasidalinkite