Raudongalvė Agama( Agama Agama)

Raudongalvė Agama( Agama Agama)


Raudongalvės  Agamos dėl savo ryškių spalvų yra itin patrauklios ir geidžiamos augintinės roplių mylėtojų tarpe. Jos priklauso  Agaminių šeimai. Didžiausias populiacijos paplitimas ir kilmės vieta yra  Afrikos regionai (į pietus nuo Sacharos.). Kaip naminis augintinis buvo įvežtos i Šiaurės Ameriką ,tačiau pasprukę individai puikiai adaptovosi ir išplito laisvėje, pietinėse valstijose (Florida). Agama Agama gali užimti miesto, priemiesčių ar laukinės gamtos teritorijas , kuriose yra pakankamai augmenijos bei vabzdžių maistui. Tai  linksmi ir smagūs stebėjimui driežai , todėl puikiai tinka pradedantiesiems roplių augintojams.

Elgsena

Agamos dažniausiai yra ramūs driežai, išskyrus dominuojantį patiną , kuris yra gana agresyvus, kadangi gina savo teritoriją.  Yra keletas atpažįstamų šios rūšies driežų elgesenos modelių, pvz.  galvos linktelėjimas parodo Agamos lyderio padėtį(pvz grėsmingas ir greitas galvos judesys auštyn žemyn su visiškai tiesiu žandikauliu).  Dauginimosi laikotarpiu patinų spalvos išryškėja – taip jie demonstruojasi prieš pateles bei norėdami įbauginti kitus patinukus. Vieni patinėliai turi kovoti su kitais dėl teritorijos ir tokiu būdu pelnyti savo vietą. Agama Agama gyvena tokiose socialinėse grupėse, kuriose visuomet yra pagrindinis patinas ir jo haremas su maždaug pusšimčiu patelių, na , o likę vyriškos lyties atstovai tėra jo pavaldiniai. Kiekvieno vyro svajonė, tiesa? Žemesniosios klasės patinėliai pakilti į valdančiojo poziciją gali tik nugalėję lyderį. Svarbu paminėti, kad tik aukščiausiojo rango patinas turi teisę poruotis su patelėmis. Lyderio teritorijos centras paprastai yra pažymimas kokiu nors daiktu, pvz. medžiu ar akmeniu.  Aktyviausi driežai būna dienos metu, išskyrus karščiausią valandą. Įdomus niuansas : Jei ką nors neigiamo padarysite ir taip išgąsdinsite driežą, jis/ji tai atsimins ilgam  ir nepasitikės jumis kitą kartą, kai bandysite su juo užmegzti kontaktą.

Išvaizda 


Vyriškos ir moteriškos lyties Agamos savo išvaizda labai stipriai skiriasi. Patelės yra rusvos, gelsvos spalvos ir puikiai geba įsilieti į aplinkos kraštovaizdį. Patinai išsiskiria raudonai oranžinėmis ryškiomis galvomis. Kovodami su kitais patinukais dėl patelių, vyriškos lyties Agamos tampa dar spalvingesnės. Agama Agama ilgis svyruoja nuo 13 iki 30 cm (Didžiausias driežų patinų dydis yra 25 cm, o patelių-  20 cm.)  Patinėliai paprastai yra 7,5–12,5 cm ilgesni už vidutines pateles.  Raudongalvės Agamos gali būti atpažįstamos pagal baltą apatinę dalį, rudą užpakalinę galūnę ir uodegą su juostele viduryje. Dažniausiai uodegos juostelės šone yra maždaug nuo šešių iki septynių tamsių dėmių. Patelės, nesubrendę driežiukai(paaugliai) ir nelyderiaujantys patinai turi alyvuogių žalumo galvą, o dominuojantis patinėlis atskiriamas pagal mėlyną kūną ir geltoną uodegą bei galvą. Agamos turi didelę galvą, ilgą uodegą bei gerai išvystytas išorines ausų angas ir vokus. Šie driežai taip pat turi akrodontinius, heterodontinius dantis.

Maitinimas


Agamos yra plėšrūs ropliai, tad itin mėgsta įvairius vabzdžius , tokius kaip svirpliai, zoofobusų ar milčiaus lervos, tarakonai, skruzdėlės , termitai  ir pan. Nors pagrindinis Raudongalvių Agamų maistas yra vabzdžiai, tačiau žinoma atvejų, kai jie valgydavo net mažus žinduolius, kitus roplius ar augalus. Suaugusias Agamas reikėtų maitinti 2 – 3 kartus per savaitę. Vieno maitinimo metu driežas suvalgys maždaug 15 – 20 svirplių ar 10 zoofobusų lervų. Jaunikliai turėtų būti maitinami kasdien (vienas maitinimas apie 10 svirplių). Svirpliai turėtų būti tokio paties ilgio , kaip Agamos galva, kad ši ėsdama neužspringų. Suaugusios Raudongalvės Agamos taip pat retkarčiais gali būti pamaloninamos užšaldytomis ir atšildytomis mažomis pelytėmis, tik svarbu nemaitinti tokiu delikatesu daugiau, nei kartą per mėnesį. Tai puikus maistas patelėms, kurios deda kiaušinius.

Grobį Agamos sugauna naudodamosios liežuviu ,kuris yra padengtas gleivinėmis liaukomis – tai padeda driežui sulaikyti mažesnį grobį , pvz skruzdėles ar termitus. 

Veisimas 

Patelės lytiškai subręsta būdamos 14–18 mėnesių amžiaus, o patinai apie antrus gyvenimo metus. Agama Agama paprastai dauginasi drėgnuoju metų laiku, arba ištisus  metus tose vietovėse, kuriose iškrenta didelis kritulių kiekis.  Po apvaisinimo patelė smėlingoje ir drėgnoje dirvoje, kurią vis dieną šildo saulės spinduliai ir kuri yra uždengta augalais, iškasa maždaug 5 cm gylio duobutę į kuria padeda nuo 5 iki 7 elipsės formos kiaušinių, iš kurių per 8 -10 savaičių išsiperi maži driežiukai. Išsiritę mažyliai bus nuo 3,7 iki 3,8 centimetro kūno ilgio ir su 7,5 centimetrų uodega. Beveik iškart po išsiritimo jie pradeda ėsti augalus ir vabzdžius.

Tinkamai rūpinantis Agama Agama, ji gali išgyventi net iki 10 metų.

Laikymos sąlygos

Nerekomenduojama laikyti kelių patina viename terariume, nes šie kovos tarpusavyje. Patelės gali būti laikomos grupėse kartu su patinu, jei planuojate užsiimti Agamų veisimu.

Būstas

Raudongalvės Agamos turi  turėti užtektinai erdvės, tad vienam suaugusiam driežui  reikėtų nemažesnio nei 180 litrų talpos terariumo. Auginant porą – 180 litrų. Svarbu atminti, kad pagrindo plotas daug svarbesnis už terariumo aukštį . Agamos būste turėtų būti mažiausiai trys slėptuvės (pvz. maža kartoninė dėžutė). Šie driežai labai mėgsta laipioti ir karstytis, tad jų gyvenamoje erdvėje neturėtų trūkti uolų (akmenukų) ir medžių šakelių. Drėgmės lygis terariume turėtų būti minimalus – vos 10 – 20 %. Agamos yra dykumų gyvūnai, tad joms reikalingas tik nedidelis kiekis vandens. Mažas vandens dubenėlis – tai viskas, ko reikia.

Substratas.

Kalcio pagrindu pagamintas smėlio substratas yra tobulas pasirinkimas . Jei norite, kad terariumo aplinka įgautų daugiau natūralumo – galite smėlį sumaišyti kartu su medžio drožlėmis. Kitas galimas substrato variantas yra kokoso durpių mišinys.

Temperatūra / apšvietimas

Agamos, kaip ir visi kiti  ropliai yra egzoterminės, tad,  pačios negali reguliuoti savo kūno temperatūros. Šilčiausioje terariumo vietoje turėtų būti apie 30 °C šilumos, vėsesniajame krašte - apie 25°C. Tinkamai temperatūrai palaikyti galite naudoti spacialias taškines kaitrines lempas, šildymo kilimėlius ar kabelius. Kadangi šie driežai yra dieniniai gyvūnai, jiems būtina ir UVB spinduliuotė. Rekomenduojamos 7%-10% UVB lempos. Naktį gyvūnams reikia pailsėti, tad šviesa išjungiama, o temperatūra tamsiuoju paros metu turėtų pažemėti iki 20°C.

Pasidalinkite