R.I.P. Šešioliktasis numeris

Šį kartą pristatysime jums tikriausiai garsiausią vorą pasaulyje. Tai ne vorų rūšis, o vienas voras – Gaius villosus arba dar kitaip šarvuotųjų rūsio durų vorų (angl. armored trapdoor spider) atstovas žinomas Šešioliktojo numerio vardu. Galima numanyti, kad šis voras ne šiaip sau yra garsenybė.

Moteriškos lyties šarvuotasis rūsio durų voras Šešioliktasis numeris, manoma, buvo seniausias voras visame pasaulyje. Mirties valandą jis skaičiavo 43-uosius savo gyvenimo metus. Šešioliktasis numeris rekordą perėmė iš ankstesnio ilgaamžio voro, nelaisvėje gyvenusio tarantulo, savo šeimininką džiuginusio 28 metus.

Gimęs ir augęs šiaurės Bungule, Australijoje, Šešioliktasis numeris gyveno laisvą, tačiau sėslų gyvenimą. Voro gyvenimas daugiausia apsiribojo jo požeminiu urvu. Šarvuotųjų rūsio durų vorai išsirausia ir apsigyvena urveliuose žemėje, kurių sienas ir įėjimą iškloja šilku. Iš už šilkinių durų šie vorai tyko savo aukos. Augdami, išsinėrimo ar dauginimosi laikotarpiu šarvuotieji atitinkamai plečia savo urvus, sutvirtindami juos purvu ir vėl apraizgydami šilku. Šie vorai labai savininkiški ir savo urvelio niekam neužleidžia, todėl mokslininkams arachnologams patogu juos stebėti, nes žino, kur koks voras gyvena. Apie penktuosius metus subrendę vorai palieka savo urvą, sandariai šilku apraizgę įėjimą, tačiau jei patelė išsirausė urvą, ji į jį sugrįš ir „suremontuos“, jei jis bus apiręs.

Šešioliktasis numeris priklausė tiriamų šarvuotųjų rūsio durų voriukų grupei, kuriuos tyrinėti pradėjo dabar jau į pensiją išėjusi arachnologė Barbara York Main. Ji keturis dešimtmečius stebėjo kaip Šešioliktasis numeris vis geriau įsikuria savo namuose. 2016-ųjų metų spalio mėnesį mokslininkai aptiko tragiškus Šešioliktojo numerio mirties įrodymus. Parazitinė plėviasparnė pradūrė Šešioliktojo numerio namų prieangį, išardė urvą, užpuolė Šešioliktąjį numerį ir įskiepijo kiaušinėlius dar gyvam vorui. Lervutės kelias savaites iš vidaus ėdė Šešioliktąjį numerį, kol ilgaamžis voras mirė.

„Jos reikšmingas gyvenimas suteikia galimybę mums toliau tirti šarvuotųjų rūsio durų vorų elgesį ir populiacijos kaitą“, - sakė vorą stebėjusi mokslininkė Leanda Mason.  Nors Šešioliktasis numeris mirė dėl šiurpinančios priežasties, tačiau jo ilgas gyvenimas suteikė mokslininkams vertingos informacijos apie šarvuotųjų rūsio durų vorų elgesį, įpročius ir biologiją ir atskleidė, kokių paslapčių gali papasakoti ištisus dešimtmečius stebimi faunos atstovai.

Pasidalinkite