Smaragdinė tarakoninė vapsva (Amulex Compressa)

Vabzdžių pasaulyje, kur išgyvenimo strategijos dažnai būna pačios keisčiausios, šis mažas, atrodytų, nepretenzingas padaras slepia makabrišką paslaptį – unikalų metodą, kaip suvaldyti savo grobį kontroliuojant jo protą.

Tikra zombių apokalipsė ir ne kitaip!  Smaragdinė vapsva, kilusi iš Pietų Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono, yra pavieniui gyvenanti vapsva, turinti puikią ir šiek tiek nerimą keliančią reprodukcijos strategiją.  Pagrindinis jos taikinys yra tarakonas, o tai, kas atsitinka vėliau, yra tikra mokslinės fantastikos drama. Vapsvos veikimo būdas prasideda kruopščiai suplanuotu ir įvykdytu, nieko neįtariančio tarakono teroristiniu išpuoliu.

Įsivaizduokite tokį scenarijų:

Smaragdinė vapsva bėgioja lyg galvą pametus ieškodama aukos. Tarakonas ir yra jos mėgstamiausia auka. Nepaisant to, kad tarakonai tikrai greit bėgioja, ši vapsva sugeba jį pasigauti ir suleisti savo nuodingą geluonį chirurginiu tikslumu. Be jokio gailesčio geluonis sminga tiesiai tarakonui į smegenis perimdamas centrinę nervų sistemą. Šis, geluonyje esantis nuodas turi dvejopą paskirtį: laikinai paralyžiuoti priekines tarakono kojas ir manipuliuoti jo elgesiu. Tokiu būdu užverbuojamas tarakonas nebesuvokia nei kas jis, nei kur randasi ar ką dabar turėtų daryti. Tuo metu vapsva nukanda vieną iš tarakono antenų ir išsiveda jį, į jau paruoštą ir saugiai aptvertą irštvą. Patalpinus savo auką į tokio tipo kalėjimą, ši, nuostabaus grožio vapsva, atideda kiaušinėlius ant tarakono pilvo ir pasišalina. Išsiritusi vapsvos lerva, prasigraužusi savo kelią pro tarakono kūną ir sulenda tiesiai į vidurius. Palaipsniui misdama organais, lerva stengiasi, kad tarakonas kuo ilgiau išliktų gyvas. Ji vengia gyvybiškai svarbių organų, kad išlaikytų tarakono fiestą kiek įmanoma ilgiau. Taip užtikrinama, kad lerva turėtų šviežio ir gyvo maisto šaltinį, kol galiausiai išsiris kaip suaugusi vapsva. Taip ji maitinasi, kol suauga ir tęsia žiaurų smaragdinių tarakoninių vapsvų klano teroristinį gyvenimą.

Ampulex Compressa vapsvos gebėjimas manipuliuoti tarakonų elgesiu yra nuostabus parazitinės proto kontrolės pavyzdys. Atrodo, kad nuodai yra nukreipti į konkrečias nervų grandines, iš esmės „užgrobiant“ tarakono laisvą valią. Toks tikslumo lygis manipuliuojant kito organizmo elgesiu reprodukcijos tikslais yra retas ir intriguojantis reiškinys gyvūnų karalystėje.

Mokslininkai tiria neurobiologinius mechanizmus, slypinčius už šių vapsvų nuodų ir jų poveikio tarakonų nervų sistemai. Šių mechanizmų tyrimas gali suteikti naujų įžvalgų apie kenkėjų populiacijų kontrolės metodus arba netgi paskatinti neurofarmakologijos mokslo pažangą.

Nors  vapsvos veiksmai gali atrodyti žiaurūs ir neįprasti, tačiau jie pabrėžia neįtikėtiną išgyvenimo strategijų įvairovę gamtos pasaulyje. Savo unikaliu ir nerimą keliančiu elgesiu, Ampulex Compressa ir toliau žavi mokslininkų ir gamtos entuziastų vaizduotę, primindama, kad vabzdžių pasaulis yra daug sudėtingesnis ir paslaptingesnis nei mes galvojame.

Pasidalinkite