Vabalas heraklis (Dynastes hercules)

Pristatome jums vieną įspūdingiausių ir didžiausių vabalų būrio atstovą – vabalą heraklį.

Ragvabalių šeimos (lot. Dynastidae) vabalą, be abejo, geriausiai charakterizuoja jo ragai (mandibulės). Jie sudaro trečdalį viso jo ilgio (5–7.5 centimetrai), tačiau jie gali būti ir ilgesni už kūną. Tai išskirtinai dideli vabzdžiai, pasiekiantys 17 centimetrų viso kūno ilgio. Deja, ragais pasipuošę tik patinai, kuriems jie reikalingi kautis su kitais hercules rūšies vyriškos lyties atstovais dėl teisių į patelę. Savo ragus jie naudoja siekdami išmesti oponentą į orą ir  mirtinai sužeisti. Azijos šalyse netgi organizuojamos vabalų heraklių kautynės!

Egzistuoja 13 vabalų heraklių porūšių, besiskiriančių savo spalva. Šie vabalai gali būti juodi, rudi, geltoni, žali mėlyni ar balti, tačiau dažniausiai sutinkami juodagalviai juodo, rusvo ar žalsvo dėmėto kūno patinėliai ir juosvos ar rusvos patelės. Herakliai turi kietą spindintį kiautą – priekinius antsparnius. Jie dengia ir saugo sparnus. Vabalai herakliai, nors ir nerangiai, tačiau gali skraidyti.

Tai yra vienas stipriausių vabalų pasaulyje. Jis gali pakelti 850 kartų už save sunkesnį svorį! Tai tas pats, jei žmogus galėtų pakelti 10 dramblių. Ne veltui, jam suteiktas graikų mitų pusdievio, pasižymėjusio antžmogiška galia, vardas.

Laisvėje vabalai herakliai aptinkami nuo Meksikos iki Bolivijos, atogrąžų miškuose ir džiunglėse. Nelaisvėje jie yra populiarūs augintiniai visame pasaulyje. Pavyzdžiui, Japonijoje dideli vabalai laikomi nešančiaisiais sėkmę ar net talismanais, stiprybės ir geros kloties simboliais, taigi ne veltui Japonijoje ir kitose Azijos šalyse tai yra ypač populiarus, nors ir brangiai kainuojantis augintinis. Didžiuliai vabalo ragai žmogui yra nepavojingi. Vienintelis būdas, kaip heraklis gali sužeisti savo šeimininką – tai įdrėksdamas aštriais nageliais, kuriuos turi ant savo kojų. Deja, net ir patį rūpestingiausią augintoją šis vabalas gali džiuginti tik 3–5 mėnesius. Vis dėlto, kantriausieji gali stebėti lervos virsmą į vabalą, kuris trunka apie du metus.

Šių vabalų priežiūra reikalauja atidumo ir nemažai augintojo dėmesio bei žinių. Kuo didesnis insektariumas turi būti padengtas drėgnu substratu, kurį reikia nuolat atnaujinti. Tai ypač svarbu, jei vabalus heraklius ketinate veisti. Optimali jų gyvenamosios aplinkos temperatūra – 22–25oC laipsniai šilumos. Lervos būsenoje jie minta pūvančia mediena, o vabalai herakliai laikosi šviežių ir pūvančių vaisių dietos.

Pasidalinkite