Žaliasis Anolis (Anolis Carolinensis)

Žaliasis Anolis (Anolis Carolinensis)

Žaliasis Anolis, kitaip dar sutinkamas Karolinos Anolio, Amerikos Anolio ar  Amerikos Chameleono vardu, yra arborealinis krūmuose ar medžiuose gyvenantis driežiukas. Kilęs iš pietinių JAV valstijų bei Karibų salų ir tapęs populiariu augintiniu prekyboje nuo šeštojo dešimtmečio. Žalieji Anoliai yra maži ,tačiau socialūs driežai, kuriems patinka būti maitinamiems iš rankų, o tai juos daro puikiais augintiniais  pradedantiesiems roplių mylėtojams ar vaikams.  Vis dėlto, jų auginime yra keletas specializuotų priežiūros reikalavimų.

Išvaizda

Žalieji Anoliai yra judrūs ir raumeningi gyvūnai, kurie gyvena medžiuose, tačiau maitinasi ant žemės. Lipnios kojos padeda jiems laipioti medžiais, uolomis bei kitais natūraliais gamtos suformuotais paviršiais  Jie giminingi Iguanoms, nors turi gebėjimų keisti spalvą kaip Chameleonai. Jų natūraliai ryški žalia spalva pagal aplinkybes gali tapti geltona, ruda, pilka arba tarpinio varianto tarp išvardintų spalvų. Anolių spalva kinta kaip moterų drabužiai – priklausomai nuo nuotaikos, temperatūros ir aplinkos. Patinai taip pat turi rausvą odos išaugą (atvartą) kabančią ties smakru, kurią jie noriai demonstruoja siekdami privilioti pateles arba atbaidyti kitus patinukus. Šie driežai neskleidžia garsų ir paprastai yra 13-20 cm ilgio. Patinai yra šiek tiek didesni ir sunkesni nei patelės. Nelaisvėje vyiškos lyties Žalieji Anoliai gali išaugti iki 20 cm (laisvėje ir dar daugiau) , o patelės retai viršija 13 – 15 cm. Jauno driežiuko ilgis siekia apie 2 cm, o lytinę brandą pasiekia sulaukę 18 mėnesių. Maždaug pusę driežo ilgio sudaro jo uodega.

Gyvenimo trukmė. 

Tinkamai prižiūrimi, nelaisvėje Žalieji Anoliai gali gyventi net iki septynerių ar aštuonerių metų, tačiau laisvėje šie ropliai dažniausiai gyvena vos 3 – 4 metus, kadangi dėl savo sąlyginai nedidelio ūgio dažnai tampa mėgstamu paukščių, kačių, gyvačių, o kartais ir žmonių grobiu, kurie juos pagauna ir neretai naudoja kaip maistą didesnėms roplius valgančioms gyvačių ir driežų rūšims. 
Priežiūra ir bendravimas. 

Anolis Carolinensis yra „trapūs“ driežai, o jų uodegos lengvai lūžta, todėl, nors jie ir mėgsta švelnų bendravimą su žmonėmis , geriausia, kad fizinio kontakto (laikymo ant ranku, sūpavimų ir mylavimų)  su jais būtų kuo mažiau, o jų maitinimui patartina naudoti pincetą. Siekiant išvengti rimtų Anolių sužalojimų, ypač reikėtų stebėti ir neleisti „užsižaisti“ su naujaisiais draugais driežiukais vaikams. Žaliuosius Anolius yra smagu stebėti, nes jie yra aktyvūs dienos metu ir mėgsta visur laipioti bei karstytis. 

Laikymo sąlygos

Pageidautina, kad Anoliai būtų laikomi vertikalaus tipo terariumuose, kadangi aukštesnės sienelės kokybiškiau patenkina šių driežiukų poreikius.  Labai svarbi tinkama oro cirkuliacija, todėl rekomenduojami gerai vėdinami terariumai. Vertikaliai orientuota vegetatyvinė danga yra būtina – ypač patartina naudoti  vynmedžio lajas, bambuką ar plastikinius augalus, kurie prilimpa prie rezervuaro sienelių siurbtukų pavidalu. Anoliai mieliau renkasi augmenijos prieglobstį, nei žemės paviršiaus slėptuves ar urvus. 

Anolis Carolinensis  garbina saulės šviesą, tad per dieną rekomenduojama naudoti bent valandų viso spektro UVB (5%) apšvietimą (idealiu atveju 10–14h šviesa). Driežiukai turėtų turėti galimybę patekti į šiltas ir vėsesnes terariumo zonas ir išeiti iš jų, kad galėtų reguliuoti temperatūrą, nes jiems yra būtina ne tik šiluma, bet ir  šešėlis į kurį galėtų atsitraukti. Anolio būste turėtų būti šiltoji zona, kurioje temperatūra siektų  27 °C– 29  °C. Vėsiojoje zonoje  - ne daugiau 25°C.  Geriausiai tai įgyvendinti šildant vieną terariumo pusę šildymo kabelių - tokiu būdu kita jo pusė liks vėsesnė. Naktį temperatūra  turėtų būti 5 -7 laipsniais žemesnė, nei dienos metu. Palaikyti tinkamai šilumai terariume galite naudoti šildymo kabelius, šildymo kilimėlius ar specialias lempas Anolio būstą reikėtų laikyti šiek tiek aukščiau, tarkime ant lentynėlės ar spintelės ( akių lygyje), nes tuomet jis jaučiasi komfortabiliau – juk gamtoje šie driežiukai gyvena aukštai – medžiuose ar kitose pakiliose vietose.

Žalieji anoliai natūraliai gyvena drėgnoje aplinkoje, tad laikant jį terariume , oro drėgmė turėtų siekti 60–70%. Tokį drėgmės lygį galima puikiai palaikyti kasdien sudrėkinant jo gyvenamą būstą vandeniu.  Drėgmės lygiui kontroliuoti naudokite higrometrą, mūsų parduotuvėje galiute rasti daugybę spalvotų ar tiesiog juodai baltų hidrometrų, kuriuos priderinsite prie savo gyvūno aplinkos.

Terariumas , kuriame laikote driežiuką turi būti visiškai sandarus, kadangi Anoliai yra smulkūs ir landūs, tad be didesnio vargo puikiai pralenda pro bet koki plyšelį.

Tinkamas substratas. Reikėtų vengti itin kvapnių, dervingų ar spalvotų substratų, tokių kaip pušies drožlės ar kvapnūs popieriniai rankšluosčiai.  Taip pat nerekomenduojamas pernelyg sausas substratas, pavyzdžiui, bet kokio tipo smėlis, nes Žaliasis Anolis yra vidutinio klimato  gyventojas, kurio natūralioje aplinkoje nebūna pernelyg sausringų vietų. Tinkamiausias neapdoroto dirvožemio ir kokoso durpių ar samanų  substratas , sumaišytas su pūvančiais lapais ar žieve (pvz Orchidėjų) .  Gyvi augalai terariume padeda palaikyti drėgmę ir suteikia gyvojo kampelio grožį namuose. Tinkamiausi augalai – gebenės, paparčiai, skindapiai, orchidėjos, vynmedžiai ir pan. 

Maitinimas.  Žalieji Anoliai yra plėšrūnai, kurie minta smulkiais nariuotakojais, tad su malonumu ėda vorus, vabalų ar kandžių lervas, tarakonus ir svirplius.  Auginant nelaisvėje maistas turėtų būti kuo įvairesnis, t.y. negalima maitinti išimtinai tik tarakonais ar svirpliais.

Laukiniai Anolis Carolinensis paprastai geria vandenį iš lapų po lietaus ar tiesiog tose lapų vonelėse maudosi. Kai kurie namuose auginami Anoliai  gali gerti nejudantį vandenį iš negilių indų, tačiau įsitikinkite, kad indelis yra pakankamai seklus, nes gilesnėje talpoje driežiukas gali tiesiog nuskęsti.  Terariumo vidų kasdien  reikėtų gausiai apipurkšti drungnu vandeniu - tokiu būdu palaikysite tinkamą  drėgmės lygį jame, o driežiukas galės numalšinti troškulį susidariusiais rasos lašeliais.

Kadangi Žalieji Anoliai yra gana smulkūs, atitinkamai ir jų terariumas neturėtų būti itin didelis. Priešingai, labai erdviame būste jie gali nesusirasti maisto. Porelei driežiukų užtenka maždaug 40 litrų talpos terariumo. Auginant daugiau individų, kiekvienam naujam Anoliui reikėtų pridėti papildomai 25% terariumo ploto. Rekomenduojama auginti vieną patinuką ir kelias pateles. Patinėliai pasižymi agresija ir teritorijos saugojimu, tad silpnesnysis patinas bus nuskriaustas ir nuolat slėpsis, ko pasekoje gali nustoti  maitintis, o galiausiai ir žūti. Patelės draugiškesnės, tad kartu gali gyventi ir keletas jų.

Pasidalinkite