Žalioji iguana (Iguana iguana)

Žaliosios iguanos, dar žinomos kaip tiesiog iguanos, yra dideli driežai, gamtoje paplitę nuo Pietų Amerikos iki Meksikos. Nepaisant jų pavadinimo, žaliosios iguanos gali turėti ir kitų – rudos, pilkos, smėlio –spalvų, nors jaunikliai paprastai būna ryškiai žali. Jiems augant, blunka ir keičiasi jų spalva; ji kinta priklausomai ir nuo kitų aplinkybių. Pasiruošę poruotis patinai pasidabina oranžine spalva, norintys pasišildyti driežai patamsėja, o pašviesėję geriau atspindi saulę ir atvėsta. Kiekviena iguana yra kitokia, ir gali savitom spalvom parodyti stresą; ligos taip pat lemia pakitusią išvaizdą.

Žaliosios iguanos yra populiariausi augintiniai driežai JAV. Gamtoje jie išgyvena vidutiniškai 8 metus, o nelaisvėje apie 10, nors ypač gerai prižiūrimi gali pasiekti net 20 metų. Tačiau, deja, didžioji dalis nusipirktų gyvūnų neišgyvena nė metų – iguanoms reikalinga ypatinga priežiūra, tad nesivarginantiems ar neturintiems galimybių atsakingai išstudijuoti priežiūros ypatumus ir suteikti tinkamas sąlygas, jos yra netinkamas naminis gyvūnėlis.

Svarstantiems įsigyti mielą iguaniuką verta prisiminti, jog tas spalvingas judrus padarėlis gali per kelerius virsti 4–8 kg, 2 metrų ilgio padaru: terariumai iš gyvūnėlių parduotuvių nebus tinkami medžiuose gyvenantiems driežams. Minimalus narvo dydis turėtų būti: bent 1.5–2 kartus didesnio ilgio nei iguana, 1–1.5 karto didesnio aukščio nei iguanos ilgis, plotis pusės ar viso iguanos ilgio. Tokį narvą galima užssisakyti, pasigaminti patiems ar tiesiog paskirti gyvūnui kambarį. Reikalinga suteikti vietos laipiojimui, pageidautina, norint ilgaamžio gyvūno, ir plaukiojimui tinkamos (su šildomu vandeniu) vietos: iguanoms patinka gyventi medžiuose netoli vandens šaltinių – jos yra puikios plaukikės ir gali nardyti. Įrenkite ir slėptuvę.

Šiems protingiems driežams reikalinga ir vizualinė stimuliacija, tad pasirūpinkite, kad būtų į ką žiūrėti (tam netinka kitos iguanos; jei nesate patyrę iguanų augintojai, ir ypač jei stinga vietos, net nesvarstykite dviejų ar daugiau iguanų laikymo vienoje vietoje). Netoksiški augalai ne tik atrodys gražiai, bet ir teiks drėgmę, pavėsį bei saugumo jausmą iguanoms. Taip pat bendraukite: iguanos geba atskirti savo šeimininkus. Tiesa, neskubėkite griebti ir žaisti su savo naujuoju augintiniu, jaukinkitės lėtai, kantriai, stenkitės tai daryti be streso gyvūnui. Kuo lėčiau ir kantriau pažindinsitės, tuo greičiau prisijaukinsite!

Kadangi iguanos yra šaltakraujai šiltų kraštų gyvūnai, svarbu pasirūpinti jiems reikalinga šviesa ir šiluma. Sveikatai palaikyti joms reikalinga UVB šviesa bent 12 valandų per parą: UVB būtinas vit. D sintezei (kaip ir žmonėms!), kuris reikalingas kalcio metabolizavimui. Tinkama temperatūra dienos metu yra 29–32 °C (naktį 21–25 °C), aptvare ir horizontaliai, ir vertikaliai turėtų būti temperatūros gradientas, kad gyvūnas galėtų pagal poreikius būti kiek vėsesnėje ar karštesnėje vietoje. Tam gali pasitarnauti kaitrinės lemputės ar lempos, skirtos saulės vonioms, dienos metu (14 val.), naktinės lemputės nakties metu (10 val.), įvairūs šildytuvai. Reikia užtikrinti, kad iguanos neturėtų kontakto su šilumos šaltiniu, kitaip jos gali nudegti (šildymo akmenys netinka!).

Inkstų darbui svarbi aukšta (70–80 %) drėgmė. Jai palaikyti naudokite didelio paviršiaus ploto dubenį su vandenu, kelis kartus per savaitę papurkškite vandens.

Narve naudojamas substratas turi būti paprastas valyti ir saugus augintiniui. Tinka paprasčiausi popieriniai rankšluosčiai ar laikraščiai, taip pat galima naudoti paprastus ar specialius kilimus, liucernos granules, dirbtinę žolę („Astroturf“), saugiais klijais priklijuotą linoleumą. Išimant valymui suterštą žolę ar kilimą patiesti švarų. Kasdien išplaukite maisto ir vandens indus, pašalinkite išmatas kai tik jas pastebėsite. Reguliariai, kas savaitę, sterilizuoti visą narvą svarbu ne tik dėl gyvūno, bet ir šeimininko sveikatos: iguanos yra salmonelių nešiotojos, tad higiena yra itin svarbi infekcijų prevencijai (patariama nebučiuoti mylimų gyvūnų!).

Žaliosios iguanos yra iš esmės žolėdės. Laisvėje, prinokę vaisiai ir žalialapiai augalai joms yra didžiausi delikatesai. Nelaisvėje esančius driežus rekomenduojama maitinti kasdieną, užtikrinant prieigą prie šviežio vandens ir maisto. Augintiniui pasisotinus pašalinti likusį pašarą. Patariama maitinti kartą per dieną, ryte, panašiu metu: bus laiko suvirškinti maistą šiltuoju paros metu, o valgymo reguliarumas reikš tuštinimosi reguliarumą – itin paranku norint pripratinti iguaną daryt purvinus savo reikalus į tualetą (dėžutę ar tikrą tualetą!). Maisto indai turėtų būti gana lėkšti ir neapverčiami. Maitinkite iguanas panašia į natūralią dieta: kuo daugiau įvairovės! Tai taip pat padės palaikyti jų kaulams svarbų kalcio ir fosforo santykį (2:1). Rekomeduojami maisto produktai ir jų dalis racione:

Žalumynai 40–45 % (ropių, garstyčių lapai, pienės, rėžiukai)

Kitos daržovės 40–45 % (žaliosios pupelės, oranžinio minkštimo moliūginės daržovės, pastarnokai, šparagai, liucerna (ne daigai), grybai, paprikos, cukinijos, saldžiosios bulvės, morkos)

Vaisiai 10 % ar mažiau (figos, šviežios ar džiovintos, gervuogės, braškės, avietės, vynuogės, mangai, melionai, papajos, bananai, obuoliai)

Grūdiniai produktai mažiau nei 5 % (virti ryžiai ar makaronai, pilno grūdo kvietinė duona)

Baltyminiai papildai mažiau nei 5 % (trintos liucernos granulės, aukštos kokybės triušių pašaras, jokių gyvulinių baltymų!!)

Kiti retkarčiais duodami maisto produktai mažiau nei 5 % (špinatai, burokai, grūdai, morkų lapai, salierai, brokoliai, kopūstai, tofu, ropės, žiediniai, briuselio kopūstai)

Vengti rūgščių vaisių ir pomidorų, salotų, laukinių žolių. Niekada neduoti rabarbarų: nuodingi. Niekada nemaitinti kačių, šunų ar pan. maistu, neduoti mėsos, pieno produktų, vabzdžių (gali būti pakenkta inkstams ir kt. organams).

Net jei iguana gauna įvairų maistingą maistą, papildai gali būti naudingi. Geriausia būtų pasitarti su nusimanančiu veterinaru. Jei perkami komerciniai papildai, verta rinktis su beta karotenu (ne vit. A), kad būtų išvengta hipervitaminozės; kalcio karbonatą be vit. D3 ar fosforo. Dalis augintojų perka žmonėms skirtus multivitaminus ir kalcio karbonatą. Tabletes reikėtų sutrinti į miltelius ir žiupsneliu apibarstyti paduodamą maistą.

Tinkamai prižiūrimas žaliosios iguanos patinas meiliai pasveikins jus palinksėdamas (patelės tai linkusios daryti nusiteikusios agresyviai), ir, tikėkimės, gyvens ilgai ir laimingai, džiugindamas savo rūpestingą šeimininką.

Pasidalinkite